Bemutatta a globális szinten legkedveltebb márkák listáját a Kantar marketing és tanácsadó vállalat, és ennek keretében egyúttal egy átfogó képet is adott arról, hogyan változott a vásárlói magatartás világszerte 2023-ban.

Mivel a globális FMCG inflációs ráta a 2022-es év 8,4%-áról 2023-ra ­4%-ra mérséklődött, a fogyasztók végre elkezdtek prémium minőségű termékeket is vásárolni. A Brand Footprint, a Kantar fogyasztói magatartást ­vizsgáló 2023-as elemzése azt a 62 nemzetközi piacot vette górcső alá, amelyek a ­világ népességének 76%-át és a globális GDP 86%-át reprezentálják, és azt a megdöbbentő felfedezést tette, hogy világszerte először haladta meg az 1.000 dollárt (mintegy 360 ezer forintot) az egy háztartásra jutó átlagos élelmiszer-­kiadás. Ez pedig közel 60%-kal több, mint amennyit a vásárlók csupán egy évtizeddel ezelőtt költöttek.

Új vásárlókat nyernek
A tanulmány kimutatta, hogy továbbra is a Coca-Cola a legtöbbet vásárolt márka, immár a 12. egymást követő évben, sőt a háztartások körében a kereslete még nőtt is 2,6%-kal. Ezt a márkát a fogyasztók közel 8,3 milliárd alkalommal választották a polcokon fellelhető kínálat közül. Tavaly a Red Bull volt a leggyorsabban növekvő FMCG-márka, 17,8%-os növekedéssel a megvásárolt mennyiséget nézve, köszönhetően annak, hogy több új vásárlójuk is lett az olyan piacokról, mint Brazília, Kína, Franciaország, Németország és az Egyesült Államok. A Sunsilk volt a legsikeresebb az új vásárlók megnyerésében, 2023-ban több mint 26 millió új háztartás vásárolta meg ezt a márkát.
Az FMCG-márkákra fordított átlagos költés 8,6%-kal, 1.052 dollárra nőtt, ami az év során átlagosan 4%-os élelmiszeripari inflációnak, valamint a prémium minősítésű termékek felé történő elmozdulásnak volt köszönhető.
Az észak-amerikai vásárlók költöttek a legtöbbet FMCG-termékekre, háztartásonként átlagosan 3.063 dollárt, míg a bangladesi fogyasztók a legkevesebbet, átlagosan kevesebb mint 159 dollárt.
Tavaly a sajátmárkás termékekre fordított kiadások 0,5% százalékponttal nőttek, és elérték a 22,7%-ot. Habár az eladási darabszám némileg csökkent, a globális márkák az áremelkedés ellenére, és a prémiumizációnak köszönhetően megtartották a kiadások 30%-át. A diszkontok tavaly 10,3%-kal tudták növelni a részesedésüket az összes vásárlói költésekből, és ezzel 16%-os részesedést értek el globálisan (és 24,5%-ot Nyugat-Európában).

Globálisan nőnek
A világ 5 legtöbbet választott márkája sorrendben a Coca-Cola, a Colgate, a Maggi, az OMO és a Knorr. A Colgate példaértékű a globális áttörésben, hiszen ez az egyetlen olyan márka, amelyet a világ lakosságának több mint fele vásárol. A Red Bull az év kiemelkedő teljesítményt nyújtó márkája. A ­korábbi évekhez képest négy helyet javítva a 20. helyre lépett előre a közkedveltségben, ami növekvő vonzerejének és stratégiai ­piaci manővereinek, például az új termék­fejlesztésnek a bizonyítéka. A háztartások ­9,6%-a vásárolta világszerte, és 1,4 milliárd alkalommal vették le a polcról.
Az új vásárlókat vonzó FMCG-kategóriák elemzése azt a tendenciát mutatja, hogy egyre többen vásárolnak koffeintartalmú italokat. Az instant kávé 1,5%-os növekedést ért el az ­előző évhez képest (30,2 millió fogyasztó vásárolta), a sport- és energiaitalok 1,2%-os növekedést produkáltak, ami 24,3 millió vásárlót jelent.
„A Brand Footprint 2024-es rangsorából egyértelműen kiderül, hogyan tudtak a sikeres márkák még több vásárlót szerezni egy olyan környezetben, ahol a kevesebb többe kerül, és a sajátmárkás termékek egyre nagyobb részesedést szereznek. Egyszerűen fogalmazva, megtalálták a módját annak, hogy érdemben különbözzenek. Ez történik, amikor a márkák erős funkcio­nális és érzelmi kapcsolatokat tudnak teremteni a vásárlókkal.

(TERMÉKMIX magazin – 2024. szeptemberi szám)