A LIDL német diszkontlánc külföldi üzleteinek sikerült egy mérsékeltebb nyereséget elérniük a 2023/2024-es pénzügyi évben. A hirtelen megugró kamatköltségek ellensúlyozták a jobb bruttó haszonkulcsot és stabilan tartották a személyi jellegű kiadásokat, azonban egyértelműen csökkennek az újabb üzletekbe történő beruházások.

A Lidl Stiftung & Co. által közzétett, a 2023/2024-es pénzügyi évre vonatkozó mérlegadatok szerint a diszkontlánc magasabb bruttó haszonkulcsot ért el külföldi leányvállalataiban, és képes volt a személyzeti költségeket stabil szinten tartani. A LIDL nemzetközi nettó árbevétele 8,3%-kal nőtt, elérve a 88,6 milliárd eurót. Az év elején bejelentett 125,5 milliárd eurós nettó árbevételi eredménykülönbözet abból adódik, hogy a német és francia tevékenységek csak részben szerepelnek a Lidl Stiftung pénzügyi adataiban.

A LIDL javára írható az is, hogy az árháborúk fokozódása ellenére több piacon – köztük Lengyelországban is - sikerült növelnie a bruttó nyereséghányadát a pénzügyi év második felére, méghozzá 23,7%-ról 24,5%-ra, habár ez még mindig elmarad az infláció előtti 26,5%-os szinttől, amely öt éven keresztül közel állandó referenciaértéke volt.

Dacára annak, hogy sok országban kétszámjegyű béremeléseket hajtottak végre, a LIDL személyzeti költségei ugyanazon a szinten maradtak, mint az előző évben, és a nettó árbevétel 8,4%-át tették ki. A teljes munkaidős alkalmazottak száma elérte a 184,5 ezer főt, ami azonban csak csekély, 07%-os növekedést jelent. A munkavállalók termelékenysége jelentősen megnőtt, a 2022-es 446 ezer euró/fő nettó árbevételről 2023-ban 480 ezer euróra.

Növekvő pénzügyi költségek

Hiába nőtt a LIDL bruttó nyeresége, és maradtak változatlanok a személyi jellegű kiadásai, a nettó nyereséghányad csak elenyésző mértékben tudott nőni, 2%-ról, 2,1%-ra. És ez már a második egymást követő év, amikor a vállalat kamatköltségei megduplázódtak.

Amíg 2021-ben a diszkontlánc még csak 153 millió eurót fizetett a pénzügyi kötelezettségeinek a teljesítésére (ami a nettó árbevétel 0,23%-a volt), 2022-ben ez az összeg 360 millió euróra nőtt, ami pedig már a nettó árbevétel 0,44%-át tette ki. A beszámolási időszakban ismét megduplázódtak a pénzügyi kötelezettségek, és így már 728 millió eurót jelentett, tehát a nettó árbevétel 0,82%-át. Eközben a LIDL 15,7%-kal csökkentette nettó pénzügyi kötelezettségeit, 14,8 milliárd euróról 12,5 milliárd euróra.

A magas tőkeköltségek lassítják a LIDL növekedését

A magasabb tőkeköltségek az új üzletek lassúbb nyitásában is megmutatkoznak. A német diszkontlánc jelentősen visszavett a terjeszkedéséből, az elemzett időszakban csupán 160 új kirendeltséget nyitott, habár éves szinten 340-et szokott. A pénzügyi eredményekben is tükröződik, hogy az ingatlanokba történő beruházások 32,5%-kal, 2,4 milliárd euróra csökkentek az elemzett időszakban. Az aktuális pénzügyi évben a diszkontlánc tovább lassította az üzletnyitásai ütemét, az új pénzügyi év első hat hónapjában mindössze 42 új üzletet nyitott.

(wiadomoscihandlowe)