A sertéstartók most nem panaszkodhatnak a felvásárlási árakra, de a vágóhidak, húsfeldolgozó üzemek jó része nullszaldóval, vagy veszteséggel zárta az előzőévet.

Az árérzékenység miatt présbe kerültek a vágóhidak és a húskészítménnyel foglalkozó üzemek, sőt vannak olyanok is, amelyek tényleg pengeélen táncolnak a jövőjüket illetően. Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke ezért azt reméli: a fogyasztók megértik azt a kérésüket, hogy vásároljanak magyar termékeket, de abban is bízik, hogy idén növekszik a reáljövedelem és jobban megengedheti magának mindenki a kényelmesebb vásárlást – írja a novenyvedoszer.hu.

A szakember elmondása szerint a termékpályát tekintve a vágóhidak és a különböző húsipari készítményeket gyártók vannak nehéz helyzetben. Az elmúlt két évben ők szembesültek a robbanásszerű önköltség növekedéssel az egyik oldalon, míg a másik oldalon a fogyasztói keresletcsökkenéssel. Emiatt árakat kellene emelniük, viszont a fogyasztók már most is csökkentik a fogyasztásukat. Emiatt nem lehet mindent a húskészítmények árában egyik napról a másikra érvényesíteni.

Éder Tamás közölte, hogy míg a sertéstartók nem panaszkodhatnak a mostani felvásárlási árakra, a vágóhidak, húsfeldolgozó üzemek jó része nullszaldóval, vagy veszteséggel zárta az előzőévet. Fejlesztésekben ugyan gondolkozhatnak az idén megnyíló támogatások segítségével, de ahhoz túl kell élni a mostani időszakot, amikor a termékek árában nem lehet egy az egyben érvényesíteni a drágább alapanyagot és a megnövekedett háttér költségeket.

"Az ágazatban több, mint tízezren dolgoznak és a fogyasztók a tudatos vásárlással sokat segíthetnek. A vágóhidak és az üzemek egyelőre nagyon gyenge eredmények mellett gazdálkodnak és így indítják ezt az évet, viszont a reálbér növekedés megindulása felfelé várhatóan folytatódik, tehát a vásárlók többet költhetnek élelmiszerre. Ebben bízunk, valamint azokban az érdemi fejlesztési forrásokban, amelyek a tenyésztők mellett az élelmiszeripari szereplőknek is lehetőséget adnak" – mondta Éder Tamás.