Az egekbe szökött a vaj ára (is) az utóbbi hónapokban, Európa-szerte rekordmagasan kereskedtek vele, ami rossz hír a már a karácsonyi ünnepi időszakra készülő pékek és cukrászok számára, akiket a rekordmagas cukor-, és kakaóbab ár már amúgy is sújt.

Elemzők szerint az árnövekedés hátterében több tényező is meghúzódik, ezek a vaj iránti hatalmas kereslet, a szűkös készletek, és a tejfeldolgozók azon preferenciája, hogy több tejet használnak fel a legjövedelmezőbb termékekhez, például a sajtokhoz.

Az európai vajat szeptember 29-én rekordszintű, tonnánkénti 8.706 dolláros áron értékesítették a világpiacon, ami 83%-os emelkedés az előző évhez képest - derült ki az Európai Bizottság legfrissebb hivatalos adataiból.

A kistermelőkre gyakorolt hatás

„Míg a nagy élelmiszeripari vállalatok a karácsonyi sütemények és jégkrémek gyártásának megkezdése előtt már biztosították, hogy elegendő vaj álljon a rendelkezésükre az ünnepi szezonban is, a kistermelőkre rá fog járni a rúd ezen a téren, így az áremelkedés elkerülhetetlen lesz” – nyilatkozta Paul Boivin, a francia pékek és cukrászok szövetségének (FEB) igazgatója.

A tejtermelés tavaly a világ legtöbb részén, így Európában, az Egyesült Államokban és Új-Zélandon - a világ legnagyobb tej- és vajexportőr országában – is visszaesett, mivel az alacsony árak és a magas takarmányköltségek sok tejtermelőt elriasztottak.

„A globális tejtermelés 2024-ben kissé fellendült, de a növekvő kereslethez képest továbbra is szűkös maradt, ami arra késztette a termelőket, hogy a vaj helyett inkább a legversenyképesebb termékekre, például a sajtok előállítására fókuszálják a tejet” – áruéta el Michael Harvey, a Rabobank tejipari elemzője.

Vajárak

A legfrissebb uniós adatokból az derült ki, hogy az EU tejtermelése 2023 januárja és 2024 júliusa között 0,7%-kal nőtt. Ugyanezen időszak alatt a vaj termelése 1,6%-kal csökkent, és a készletek történelmileg alacsony szintre süllyedtek, miközben a sajttermelés 3,2%-kal nőtt.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) ebben a hónapban 3 dollárra emelte a 2024-es amerikai vajárra vonatkozó előrejelzését fontonként, ami 15%-kal magasabb a tavalyinál, részben a kevesebb tehén és az egyes állatok által termelt kevesebb tej miatt.

„A szűkös tejkínálat és a stabil kereslet várhatóan 2025-re is fenntartja a magas árat” – közölte az USDA.

A globális vajpiac bevételei várhatóan elérik a 42 milliárd dollárt 2024-ben, ami több mint 8%-os növekedést jelent 2022-höz képest, és a piac évente 7%-os növekedést mutathat 2029-ig, a Statista adatplatform szerint.

Az európai vajárakat némileg támogatta a tejellátás további csökkenésétől való félelem is, amely a tejelő teheneket érintő betegségek - köztük a kéknyelv-betegség és az epizootiás vérzéses betegség (EHD) - nyugat-európai terjedése miatt alakulhat ki - mondták az elemzők.

Az amerikai tejelő teheneket érintő madárinfluenza-járványok száma azonban nem volt elég nagy ahhoz, hogy hatással legyen a tejtermelés országos szintjére - mondta Michael McConnell, az USDA közgazdásza.

A vaj ára azonban várhatóan némileg csökkenni fog hamarosan, mihelyst a tejtermelők végre növelik a kibocsátást, azonban több hónap is eltelhet, mire jelentős árcsökkenést látunk – mondta Susan Kilsby, az ANZ bank új-zélandi elemzője.

(European Supermarket Magazine)