A magyar tulajdonú BioTechUSA történetének legnagyobb beruházását, mintegy 9 milliárd forint értékben valósítja meg.
A beruházás első szakasza, mely 5,5 milliárd forintot tett ki, most fejeződött be. Ennek részeként a vállalat szadai gyártó- és logisztikai központjában üzembe helyezték az európai szinten is egyedi, többrétegű fehérjeszelet gyártására alkalmas gyártósort, mellyel megháromszorozzák éves szeletgyártási kapacitásukat. Emellett új prémium szelet- és egy új prémium vitamincsaláddal is piacra lépnek. A vállalat egy új shaker logózó üzemet is épített, folytatták a munkavállalóik jólétét érintő szociális fejlesztéseket, valamint gyártókomplexumaik energetikai modernizációját. A BioTechUSA és a Scitec Nutrition telephelyein napelemes energiatermelő rendszert építettek ki, mely a jövőben az áramfelhasználás 30%-át biztosítja, jelentősen csökkentve ezzel a környezeti terhelést.
Óriási versenyelőny a saját gyártás és logisztika
A BioTechUSA-cégcsoport Szadán és Dunakeszin saját tulajdonú gyártóüzemeket és logisztikai központokat alakított ki, összesen 45 000 négyzetméteren, 24 000 raklap tárolási kapacitással. Itt gyártják és csomagolják termékeik túlnyomó részét, évente immáron 75 millió szeletet, 20 ezer tonna port, és 1 milliárd kapszulát és tablettát. Világszerte kevés étrendkiegészítő és speciális élelmiszergyártó cég rendelkezik saját gyártóüzemmel és logisztikai központtal, ami lehetővé teszi, hogy a vállalat egyedi, minőségi termékeket állítson elő, valamint gyorsan, rugalmasan és magas minőségben szolgálja ki a fogyasztói igényeket. Mindkét telephely a piaci igényeknek megfelelően folyamatosan fenntartott, auditált, valamint bővített és fejlesztett minőségirányítási és élelmiszerbiztonsági szabványoknak megfelelően működik.
Európában egyedülálló gyártóegység, házon belüli fejlesztésű szoftveres rendszerrel
A BioTechUSA 2024-ben üzembe helyezett egy automata raktárrendszert, mely percenként akár 8 rendelés kiszedésére is képes, és „árut az emberhez” elven működik. A kizárólagos magyar családi tulajdonban lévő cégcsoport most egy újabb jelentős beruházást valósított meg, egy többrétegű szelet gyártósort helyezve üzembe szadai telephelyén. Az új sorral, amely a korábbi, 20 millió egy rétegű szelet előállítására alkalmas sorukkal kiegészülve eléri a 75 millió szeletes éves gyártási kapacitást. A projekt tervezése és kivitelezése összesen három évig tartott. Markovics Diána, a BioTechUSA-cégcsoport ellátási területekért felelős ügyvezető igazgatója elmondta: „A beruházás szakmai előkészítése, kivitelezése, a technológia kialakítása, valamint a termékfejlesztés nagyszerű csapatmunka volt, melyre joggal lehetünk büszkék. Jelenleg tesztgyártásokat végzünk, az éles gyártásra 2025 második felében kerül sor.”
A mintegy 5,5 milliárd forintos beruházás keretében egy teljesen a BioTechUSA igényeire szabott gépkomplexum került üzembe helyezésre. Markovics Diána hozzátette: „Az első lépéstől az utolsóig robotizált, minimális emberi beavatkozást igénylő egység különlegessége a házon belüli fejlesztésű „Barfactory” program, mely lehetővé teszi a szeletsor integrációját a vállalatirányítási rendszerünkbe. Célunk, hogy a berendezés kapacitását és hatékonyságát maximálisan kihasználjuk, figyelembe véve a folyamatosan növekvő piaci igényeket.”
Kimagasló élvezeti értékű fehérjeszeletek
Az új többrétegű szeletsor lehetőségei végtelenek, lehetővé téve a vállalat számára, hogy rugalmasan alkalmazkodjon a fogyasztói elvárásokhoz különféle töltelékekkel, csokoládébevonatokkal, szóróanyagokkal és masszákkal. Ez komoly versenyelőnyt jelent a BioTechUSA és B2B partnerei számára mind a saját termékfejlesztésben, mind a bérgyártási konstrukciókban. Lévai Bálint, a cégcsoport vezérigazgatója és társtulajdonosa elmondta: „Azért kezdtünk bele a fejlesztésbe, mert azt érzékeltük, hogy az ilyen típusú, komplex fehérjeszeleteket gyártó európai üzemek monopol helyzetbe kerültek: magasabb átadási árakat diktáltak, miközben sztenderd termékeket szolgáltattak, rugalmatlan kiszolgálás mellett. Az új szeletsorral ezeket a problémákat szeretnénk megoldani magunk és olyan más európai márkák számára, akiknek hozzánk hasonlóan kiemelten fontos a minőség, a tervezhetőség, és bérgyártási szolgáltatásunk keretében igénybe szeretnék venni a szadai gyártó és logisztikai komplexumunk nyújtotta előnyöket.”
Lévai hozzátette: „A beruházásnak köszönhetően kimagasló élvezeti értékű szeleteket tudunk fejleszteni hozzáadott cukor nélkül, magas fehérjetartalommal. Folyamatos portfóliódiverzifikálásunk eredményeképpen az itthoni piacon ebben a szegmensben nincs versenytársunk, de külföldi piacainkon is jóval kedvezőbb árat érhetünk el a konkurenciához képest, hiszen az általunk képviselt minőségen történő saját gyártás egyedinek számít a fehérjeszeletek piacán. Ami pedig az új termékeket illeti, öt ízzel indulunk – sós karamell, mogyoróvaj, fehércsoki-kókusz, mogyorós csokoládé és pisztácia – 50 grammos kiszerelésben. Ezzel komoly szintet lépünk a hazai édességpiacon is, hiszen az új Crush Bar fehérjeszeletünk élvezeti értéke, hozzáadott cukor nélkül is felülmúlja a szokásos, kasszasoron megtalálható édességekét.”
Fejlesztések a környezetterhelés csökkentése érdekében
Az új szeletsor üzembe helyezése mellett a vállalat jelentős energetikai beruházásokat is megvalósított: mindkét telephelyén napelemes energiatermelő rendszereket építettek ki, melyek a BioTechUSA és Scitec Nutrition márkák áramfelhasználásának közel 30%-át biztosítják. A szadai és dunakeszi üzemekben is modernizálták a világítást, és Dunakeszin a gázkazánokat energiatakarékos kivitelre cserélték. A szadai üzemükben új kompresszorokat, hűtveszárító berendezéseket, valamint a préslevegő rendszer energiatakarékos üzemelését segítő vezérlést építettek be az energiafelhasználás mérséklése és a környezetterhelés csökkentése érdekében.
Új shaker logózó üzemet építettek
Szintén fontos beruházás a közelmúltból a BioTechUSA új shaker logózó üzeme Szadán, mely a vállalat Shakerstore üzletágának a korábbinál is hatékonyabb működését támogatja. Az egyedi shakereket, kulacsokat, tablettatartókat gyártó almárka fejlesztésének keretében automata szitázó- és tamponozó berendezéseket szereztek be. A projekt kihívását a gyors tervezési és kivitelezés idő, a szervezeti struktúra kialakítása, új kollégák felvétele, a vállalat számára teljesen új technológia elsajátítása, valamint a kapcsolódó csomagoló részleg megszervezése és az üzem működésének vállalatirányítási rendszerbe kapcsolása jelentette. A beruházást az ugrásszerűen megnövekedett logózási igények indokolják, amit a vállalat a meglévő kapacitások lekötése felett szeretne kiszolgálni.
Befektetés a jövőbe a kihívások korában
„Az ellátási területeink munkafolyamatainak felülvizsgálatára és fejlesztésére, a gyártóüzemeink termelékenységének további növelésére, valamint a logisztika hatékonyságának javítására kiemelt figyelmet fordítunk 2025-ben is. Emellett továbbra is fontos számunkra, hogy vonzó munkakörnyezetet biztosítsunk munkatársaink számára, fokozzuk lojalitásukat és így hosszú évekig dolgozhassunk együtt. Éppen ezért a korábban már kialakított dolgozói edzőterem és a jelentősen megnövelt öltözők és étkezőterület mellett további szociális fejlesztéseket tervezünk az iparági átlagnál magasabb munkaerőmegtartó képességünk javítása érdekében” – mondta Markovics Diána, a BioTechUSA-cégcsoport ellátási területekért felelős ügyvezető igazgatója.
A vállalat 2024-ben a korábbi rekordot is moderáltan megdöntve, 3,5 százalékkal 93,7 milliárd forintra növelte az árbevételét, így története legjobb évét zárta, miközben árbevételének több mint 5%-át fordította tisztán üzemfejlesztésre. 25 új terméket dobott piacra, 20 új üzletet nyitott, valamint 5 új állammal 103-ra növelte az általa lefedett országok számát, ráadásul a régióban egyedülálló globális együttműködési megállapodást írt alá a világ egyik legpatinásabb futballklubjával, az FC Barcelonával.