A legnagyobb élelmiszer- és italgyártók közül már sokan felismerték, hogy csökkent az eladási volumenük, részben azért, mert az alacsony jövedelmű fogyasztók kevesebbet vásárolnak.

Az állami juttatásokra szoruló amerikaiak csökkentik kiadásaikat azért, hogy az élelmiszereket és más alapvető termékek meg tudják vásárolni. Ez arra készteti az olyan nagy élelmiszeripari vállalatokat, mint a Kraft-Heinz és a Conagra Brands, hogy az évek óta tartó áremelések után dolgozzák át termékeiket és stratégiáikat – írja a Reuters.

A legnagyobb élelmiszer- és italgyártók közül már sokan felismerték, hogy csökkent az eladási volumenük, részben azért, mert az alacsony jövedelmű fogyasztók kevesebbet vásárolnak. Az amerikai népszámlálási adatok szerint 2022-ben a fekete amerikai háztartások nagyjából egyharmada, a fehér amerikai háztartások 21%-a tartozott ebbe a kategóriába. Ezt a tendenciát támasztja alá az a tény, hogy a Circle K kisboltokban az élelmiszerjegyeket használó vásárlók 40%-kal kevesebbet költöttek a tavalyi évhez képest.

Sherry Frey, a NielsenIQ wellnessért felelős alelnöke ráadásul azt közölte, hogy az alacsony jövedelmű fogyasztók kevesebb zöldséget és friss húst fogyasztanak, mint a tehetősebb vásárlók. A megélhetésért küzdő emberek bármit megvesznek, ami a polcon van, és amivel tovább tudják nyújtani a költségvetésüket. Ennek érdekében akár le is mondanak a friss, tápláló élelmiszerekről.
A vállalatok ezért kiemelten figyelnek az értékre és a kedvezményekre, ami fordulatot jelent a világjárvány idején és közvetlenül utána követett stratégiájukhoz képest, amikor a prémium termékekre összpontosítottak, új ízeket és lehetőségeket reklámoztak, hogy ezzel igazolják a dárgulásokat. Most azonban vissza kell csábítaniuk a vásárlókat, különben nem tudnak ismét volument növelni.

Egyes vásárlók az alacsony kalóriatartalmú snackeket laktatóbbakra cserélik el. A Hershey nagyobb zacskó Skinny Pop csomagot dobott piacra, amelyek olcsóbbak egységenként, mint a kisebb méretek. A PepsiCo a cég szóvivője szerint pedig új kampányokat indít a Smartfood márka népszerűsítésére.

A Coca-Cola szóvivője elmondta, hogy az üdítőital-gyártó növelte azoknak a heteknek a számát, amikor a kiskereskedők 1,25 literes üdítőket népszerűsítenek egy olyan értékcsomag részeként, amely az ártudatos és alacsonyabb jövedelmű fogyasztókat célozza meg. A Nissin Foods – amelynek olyan termékeit, mint a Cup Noodles, 1 dollár alatti áron árulják – tavaly darabszámban csökkenést tapasztalt a kategóriájában. A vállalat ezért a floridai székhelyű Publixnél az „egy helyett kettőt kap” ajánlatokba és más promóciókba fektet be, hogy ösztönözze a vásárlókat a nagyobb mennyiségű beszerzésre.

A Kraft Heinz, a Kraft makaróni és sajt gyártója, és a WK Kellogg és a Kellanova, amely a Pringles chipset készíti, azon élelmiszeripari vállalatok közé tartozik, amelyek a világjárvány idején tartott több éves szünet után a kedvezményeket növelik.

A cégvezetők szerint az alacsony jövedelmű fogyasztók pénzügyi nehézségei megmutatkoznak abban, hogy mit vásárolnak: fehérjéket és laktatóbb, kukoricaalapú rágcsálnivalókat. Például a Conagra kukoricaalapú Andy Capp's snackjének eladásai 20-30%-kal nőttek, de a napraforgómagból készült snackek is látványosan teljesítenek. Ugyancsak nőnek a Jif mogyoróvaj eladásai, amely költséghatékony fehérjeforrást biztosít a fogyasztóknak.