Bár az idei esztendő nem jelentett olyan kihívást a magyar mezőgazdaság számára, mint a 2022-2023-as évek, azonban a gépbeszerzést támogató pályázatok kifutása jelentős hatással volt a piacra. A hazai gépforgalmazás körülbelül a felére esett vissza - írja az Agrárszektor. A lapnak  Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója beszélt, aki azt is hozzátette, hogy ez a forgalomcsökkenés nemcsak hazánkra jellemző, hiszen a mezőgazdasági gépek értékesítése Európa-szerte több mint 30 százalékkal redukálódott.

A szakember hangsúlyozta, hogy aki felkészült, tudatos, az a gazdasági és az időjárási nehézségek ellenére is jó minőségben tudott és tud termelni. Viszont az ágazat szereplőinek a klímaváltozás hatásai mellett az EU Közös Agrárpolitikájának előírásaira is kell összpontosítaniuk a siker érdekében. 2024-ben a hazai agrárgazdaság terén a legfontosabb trend az árkonszolidáció - fogalmazott Szabó Levente, aki ezt azzal egészítette ki, hogy ez már az inputanyagoknál, növényvédő szereknél, vetőmagoknál is megfigyelhető. Ez kedvező hatással lehet a gazdaságra, hiszen az agráriumot eddig növekvő ráfordítások és költségek, valamint relatíve alacsony terményárak jellemezték, azonban ez a tendencia megfordulni látszik.

"Fontos hangsúlyozni, hogy jelenleg az ágazat nincs olyan nehéz helyzetben, mint 2022-ben volt, hiszen a nehézségek ellenére, aki tudatosan és jól termelt, az még nyereséget is realizálhatott."

Magyarországon közel a felére esett vissza a gépforgalmazás, de Európában is több mint 30%-os csökkenés figyelhető meg az értékesítésekben. Ennek hazánkban főleg az az oka, hogy a támogatások felfokozták az igényeket, a gépbeszerzéseket célzó támogatások kifutása után pedig mérséklődött a piac. A KITE Zrt. vezérigazgatója emlékeztetett, hogy a tavalyi évben nem volt jövedelmező a gazdálkodás, ez pedig szintén negatívan befolyásolta a gazdák gépbeszerzési hajlandóságát.

A szakember szerint a szerviz, karbantartás esetében is látszanak a mérsékelt ráfordítások. Mint mondta, a gazdák ezen a területen szintén visszafogják a költéseiket, ugyanakkor a gépek megfelelő szervizelése szükséges és nélkülözhetetlen. Csak néhány esetben fordul elő, hogy egy gépre nem, vagy csak korlátozott üzemórát tekintve szerződnek le, de általában az jellemző, hogy mindenki igyekszik a gépeket karbantartani.

Az elkövetkező időszakban azonban a reménykedés már édeskevés lesz, a siker és az eredmény érdekében az ágazat szereplőinek komolyan aktivizálniuk kell magukat. A szakember kiemelte: élelmiszerre mindig szükség van, ugyanakkor az elmúlt időszakban tapasztalt szélsőséges időjárások ismételten rámutattak, hogy az élelmiszer-biztonság szempontjából a stabilitás nélkülözhetetlen. Ezért szükségszerű, hogy az ágazat célja a kockázatok tompítása és a biztos élelmiszer-termelés garantálása legyen.

A KITE Zrt. vezérigazgatója válaszában megfogalmazta, az agráriumnak jelenleg két nagy kihívással kell szembenéznie. A klímaváltozás és a szélsőséges időjárási viszonyok mellett még az Európai Unió Közös Agrárpolitikában megfogalmazott elvárásoknak való megfelelés is okozhat fejtörést az ágazat szereplőinek. Mindezek mellett Szabó Levente úgy ítéli meg, nem szükséges azzal számolni, hogy támogatási oldalon kiesés jelentkezne amiatt, hogy a gazdák nem tudnak megfelelni az elvárásoknak.

"Ami pedig az időjárás okozta problémákat illeti, azokat lehet tompítani, például öntözéssel, megfelelő talajműveléssel, illetve olyan vetésszerkezet kialakításával, amiben ellenállóbb növények is szerepelnek. Ezeket pedig meg lehet feleltetni a KAP előírásainak is"- emelte ki Szabó Levente.