2024. júliusban az export euróban számított értéke 4,3, az importé 7,9%-kal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest.
Ezzel szemben viszont a termék-külkereskedelmi egyenleg 362 millió euróval romlott. A külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 4,2%-kal alacsonyabb, az importoldalon 3,7%-kal magasabb volt az előző havinál. Továbbra is a nyár legforróbb hónapjánál maradva, a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 3,3, naptárhatástól megtisztítva 2,5%-kal bővült az előző év azonos időszakihoz képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 2,0, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 3,8%-kal nőtt, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,6%-kal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene nem változott az előző hónaphoz viszonyítva. 2024. január–júliusban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 2,6%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit - tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. júliusban:
- A kivitel értéke 11,8 milliárd eurót (4615 milliárd forintot), a behozatalé 11,5 milliárd eurót (4536 milliárd forintot) tett ki.
- A termék-külkereskedelmi egyenleg 203 millió euró (80 milliárd forint) volt.
- A kivitel 73, a behozatal 70%-át az EU tagállamaival (EU27_2020) bonyolítottuk le.
- Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1676 milliárd forintot ért el.
- Az országos kiskereskedelmi forgalom 49%-a az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 34%-a a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17%-a az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
2024. júliusban az egy évvel korábbihoz képest:
- Az export euróban számított értéke 4,3, az importé 7,9%-kal nőtt.
- Az országos kiskereskedelem forgalmának volumene 2,5%-kal nőtt.
- Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 2,0%-kal bővült. Az élelmiszer-kiskereskedelem 76%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,6, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,3%-kal növekedett.
- A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 3,8%-kal emelkedett. Az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 9,3, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 2,9, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 1,8%-kal nőtt, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 0,9, a használtcikk-üzletekben 1,3, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 1,6%-kal csökkent.
- Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,6%-kal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 6,4%-kal bővült.
- Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 0,6%-kal csökkent.
- A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 1,8%-kal nőttek.
2024. január–júliusban az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva:
- A kiskereskedelem forgalmának volumene 2,6%-kal emelkedett.
- Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 1,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,7%-kal nőtt.
(KSH)