Június 14. és augusztus 15. között zajlott a nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés. Az országos vizsgálatot dr. Nobilis Márton élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkár rendelte el. A két hónapon keresztül tartó komplex ellenőrzés-sorozat folyamán szezonális termékeket, vendéglátóhelyeket, valamint nyári táborokat is vizsgált a hatóság. Idén a Futball EB sátras-szurkolói rendezvények szolgáltatóit is fokozottan figyelték a szakemberek.
A nyár nagy részét felölelő hatósági tevékenységet a szezonban népszerű termékkörökre és közkedvelt helyszínekre irányulóan a Nébih, valamint a vármegyei kormányhivatalok és járási hivatalok szakemberei végezték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal irányításával.
Az idei első célterület a Tisza-tónál üzemelő vendéglátó egységek voltak, ahol a higiénia és az élelmiszerek kezelése területén is javuló eredményeket tapasztaltak az ellenőrök. Mindössze 51 kg terméket vontak ki a forgalomból, és 2 esetben indítottak eljárást.
A Balaton-környéki vendéglátók esetében a hatóság ismeretlen eredetű és lejárt minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági idejű élelmiszereket is talált, ezért a szakemberek mintegy 245 kg terméket vontak ki a forgalomból, és 4 esetben indítottak eljárást. Visszatérő hibaként jelentkezett a rovarháló és a higiénikus kézmosás hiánya, továbbá több esetben adódott gond a dolgozók egészségügyi alkalmasságának igazolásával is.
Idén sem maradhatott el a nyári szezonban rendkívül népszerű strandbüfék és street foodok ellenőrzése. Az országosan 346 vendéglátó létesítmény vizsgálata összességében nem zárult kedvező eredményekkel. A hatóság ugyanis sokféle hibát tapasztalt: többek között lejárt termékeket és hiányos higiéniai feltételeket tártak fel, valamint több esetben problémás volt az alapanyagok tárolása, nyomonkövetése és a dolgozók egészségügyi alkalmassága is.
Összesen 48 esetben indítottak eljárást. A kiszabott bírságok értéke meghaladta a 3 millió forintot. Emellett 205 kg élelmiszer kivonására is sor került összesen 703 ezer forint értékben.
A Futball EB szurkolói zónás vendéglátói (rész- és záróeredmény) ugyanakkor jól szerepeltek a nyári mustra során. A bajnokság során országszerte összesen 200 vendéglátó egységet ellenőriztek a szakemberek. Kiemelt figyelmet kapott az alkoholos italkínálat, a több mint 700 terméknél végzett adminisztratív és analitikai ellenőrzés során nem állapítottak meg hibát a szakértők. Az egységek a vizsgált szempontok ‒ pl. tisztaság, szakosított tárolás, hulladékgyűjtés ‒ alapján megfelelőnek bizonyultak. Csupán elenyésző számban tártak fel hibákat a felügyelők, így mindössze 12 esetben indult eljárás, a kiszabott bírságok összértéke 567 ezer forint volt.
A célterületek között országos szinten 155 nyári tábor is szerepelt. A táborok saját, valamint a számukra beszállító konyháit is vizsgálták a felügyelők. A nagyjából 6.300 főt érintő étkeztetési tevékenység ellenőrzéséről kiemelhető, hogy az üzemeltetés megfelelt az előírásoknak, a kisebb mértékű hibák leginkább higiéniás hiányosságokból adódtak, melyek kapcsán azonnal intézkedtek a táborüzemeltetők. Az akció során 6 eljárás indult, összesen egymillió forint értékben szabtak ki bírságot.
Az őstermelők nyári célellenőrzése folyamán adminisztratív, piaci és termőhelyi ellenőrzésekre is sor került. Országosan összesen 32 őstermelőt vizsgált a hatóság, mely során nem saját termesztésből származó, valamint őstermelői nyilvántartásba be nem jelentett termékek miatt a velük szemben indított 10 eljárásban összesen egy millió forint értékben szabtak ki bírságot a felügyelők.
Az évszak egyik legnépszerűbb gyümölcse, a görögdinnye ellenőrzése is helyet kapott a vizsgálatok körében. A zöldség-gyümölcs minőségellenőrök 461 belföldi forgalmazónál összesen 526 (509 hazai, 17 külföldi) tételt ellenőriztek. A termelőknél, a kis- és nagykereskedelemben, valamint a piacokon és az útmenti árusítóhelyeken is végzett vizsgálatok során a hatóság 20 tétel esetében tett kifogást. Ebből 14 esetben jelölési hiba, 5 esetben ismeretlen eredetű, nem nyomonkövethető termék, egy esetben pedig higiéniai követelmények megsértése miatt. A forgalmazók döntő többsége magyar görögdinnyét kínált eladásra, amelyek nagy része megfelelt a minőségi szabványoknak.
20 élelmiszer-ellenőrzési, valamint élelmiszerlánc-felügyeleti bírság kiszabására került sor összesen 1.876.046 Ft értékben. Forgalomból 15 tételt vontak ki a felügyelők 6.280 kg mennyiségben.
A grillsajtok vonatkozásában 7 (nagyobb áruházláncokat ellátó) előállító ellenőrzésére, valamint az általuk előállított termékek mintavételére is sor került. A 15 termékből vett minta laboratóriumi eredményei alapján a vizsgált termékek a mikrobiológiai paramétereknek, valamint a Magyar Élelmiszerkönyv előírásainak egyaránt eleget tettek, azaz a termékek az élelmiszerbiztonsági és minőségi szempontoknak maradéktalanul megfeleltek. A létesítmények higiéniai és általános strukturális állapota megfelelő volt. Eljárás mindössze 2 esetben indult jelölési hiba miatt.
A növényvédő szerek országos ellenőrzésének legfőbb célja a hamis és az illegális készítmények kiszűrése volt. A vármegyei kormányhivatalok növényvédelmi felügyelői a Nébih irányításával összesen 224 ellenőrzést végeztek el kereskedőknél és termelőknél, mely során 6 esetben indítottak eljárást, és összesen 600 ezer forint értékű növényvédelmi bírság kiszabására került sor.
A nyári ellenőrzési időszakban 13 macskák számára engedélyezett, külső élősködők elleni spot-on rácsepegtető oldatot is vizsgáltak a Nébih laboratóriumaiban, ahol sor került a termékek hatóanyag-tartalmának, a pipettából kinyerhető oldat mennyiségének, valamint az oldatok sűrűségének mérésére is. Az értékelés kiterjedt a dobozon feltüntetett információkra is.
8 termék kifogástalannak bizonyult, további 5 termék esetében a szakemberek kizárólag a csomagolás kapcsán állapítottak meg hibát.
Az évszakra jellemző nagy hőség kiemelten indokolttá teszi az élőállat-szállítás fokozott ellenőrzését. A vármegyei és a járási szakemberek ezért az egész nyár folyamán visszatekintő ellenőrzéseket végeztek a hosszútávra indított kérődző- és sertésszállítmányok esetében. A kontrollt a legfontosabb állatvédelmi és állatjóléti szempontok határozták meg: a hatóság a hőmérsékleti tartományok, valamint a szállítási és pihentetési idők betartására fókuszált.
(Nébih)