Az Agrárszektornak elemezte Raskó György agrárközgazdász, hogy mi várható a hazai élelmiszerárak esetében 2024-ben. A lap annak apropóján kérdezte a szakembert, hogy az infláció ugyan csökken, de az élelmiszerek még mindig sok esetben drágulnak.
Az Agrárszerktor emlékeztetett arra, hogy az élelmiszer-drágulás mértéke az egész Európai Unióban Magyarországon volt a legmagasabb, tavaly egyetlen év alatt átlagosan 50%-kal nőttek az árak a hazai üzletekben. Ennek részben a romló forint árfolyam, illetve a kereskedelemre kivetett különadók voltak az okai. A lakosság pedig több termékcsoportban is jelentősen visszafogta a fogyasztást.
Raskó György szerint azonban már látható az élelmiszerinfláció lassulása, és úgy véli, heteken belül meg fog állni a drágulás, legalábbis éves viszonylatban. Arra számít, hogy a 2023 januárja és a 2024 januárja közötti élelmiszerinfláció jóval 10% alatti lesz.
„Az élelmiszer-forgalom volumenében olyan mértékű visszaesés történt, hogy a következő hónapokban nem várható újabb áremelkedés. A kiskereskedelem vigyáz rá, hogy ne kövesse el újra a 2022 október-novemberi hibát, amikor a sajtok és tejtermékek árát felvitték magasra, aminek aztán óriási fogyasztás-visszaesés lett a következménye” – állapította meg Raskó György.
Megjegyezte azt is, hogy a lisztek és gabonák ára az utóbbi időben akkorát zuhant, hogy semmi nem indokol áremelkedést az alapvető élelmiszereknél, de a gabonafélék mellett olajos magvak árai is alacsonyan vannak. Egyedül a cukor ára emelkedett óriásit a világpiacon.
A szakember közölte, hogy a nemzetközi trendeket a magyar élelmiszeriparnak is tudomásul kell vennie. Azt mondta, hogy az ágazat hazai szereplői erre nem voltak hajlandóak 2023-ban, emiatt a kiskereskedelem külföldről szerzett be élelmiszereket. Ennek eredményeképpen a hazai élelmiszeripar forgalma jelentősen csökkent.
Raskó György szerint az árfigyelő rendszer hatása nagyjából a nullával egyenlő, mivel a lakosság nem azt figyeli, hanem a boltok reklámújságait, főként a nyomtatott lapokat.
„A kiskereskedelemben óriási verseny van. Több termékkörnél is megállt az áremelkedés, egyes láncok pedig olyan elképesztő akciókat hajtanak végre, amelyekre amúgy nincs is kormányzati előírás” – magyarázta.
Raskó György beszélt arról is, hogy az áruházláncok közül tőke szempontjából a legerősebb a Lidl lett, és arra számít, hogy a forgalma el fogja érni az 1500 milliárd forintot, míg a többi kiskereskedelmi áruházlánc 1000 milliárdot se fogja elérni.