A ragadós száj- és körömfájás több mint 50 év után újra felütötte a fejét Magyarországon, komoly kihívások elé állítva az állattenyésztőket és hatóságokat.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen azonosította a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírusát. Az országos főállatorvos azonnali hatósági intézkedéseket rendelt el, hogy megakadályozza a súlyos gazdasági károkat okozó betegség terjedését. A rendkívül fertőző betegség több mint 50 év után ismét felbukkant Magyarországon.

A betegség klasszikus tünetei március elején jelentkeztek egy 1400 szarvasmarhát tartó telepen. A Nébih laboratóriuma megerősítette a kórokozó jelenlétét, ezért dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos azonnal elrendelte a gazdaság lezárását és a járványügyi nyomozás megindítását. A betegség megfékezése érdekében szigorú hatósági intézkedések lépnek életbe, amelyek magukba foglalják a fogékony élőállatfajok szállításának tilalmát.

Az érintett szarvasmarha-telepen azonnali zárlatot rendeltek el, megkezdték az állomány felszámolását, és a járványügyi nyomozást. A gazdaság körül 3 kilométeres védőkörzetet és 10 kilométeres felügyeleti körzetet állítottak fel, amelyekben megkezdődött a fogékony állatok számbavétele és szűrővizsgálata. A diagnosztikai vizsgálatok állami költségre történnek.

A marhákat a helyszínen karámba terelik, ahol fegyverrel végeznek velük állatorvosok és szakemberek jelenlétében, majd elszállítják a tetemeket. Elégetni nagyon időigényes feladat lenne a tetemeket, ezért választották ezt a módszert. Naponta 300-400 leölt állatot tudnak elszállítani a telepről.

A leölt marhákat egy Bábolna közigazgatási területéhez tartozó területre viszik. Itt egy hatalmas, hét méter mély, klórral szórt, reaktivált dögkútba kerülnek a tetemek.

Egyébként a kisbajcsi 1400 szarvasmarha mellett a nagybajcsi telepen lévő 300 állatot is leölik, mert a takarmány okán kontaktba kerültek. Összesen egymillió kilogramm húst kell így megsemmisíteni. A telepen dolgozókat a munkahelyük és a munkásszálló között szállítják, hogy a fertőzés ne tudjon ilyen módon kikerülni.

Lenullázhatja a bevételeket a kialakult helyzet

A Magyarországon forgalomba kerülő állati eredetű élelmiszerek teljesen biztonságosak és azok is maradnak a szigorú járványvédelmi intézkedéseknek köszönhetően, mondta Nagy István agrárminiszter a Facebook-oldalára feltöltött videójában. Nagy Márton gazdasági miniszter arról beszélt: már most leálltak a vágóhidak. A járványt mindenképpen meg kell állítani, mert ha elterjed, annak rendkívüli hatása lehet a hús- és tejárakra.

Az országos exporttilalmat meghosszabbították, így a fogékony állatfajokba tartozó élő állatok harmadik országokba és más tagállamba történő kiszállítása március 12. éjfélig tilos. Több megyében csak az azonnali vágásra való szállítás engedélyezett. Emellett Győr-Moson-Sopron vármegyében tilos minden fogékony állatfajt bemutató rendezvény megtartása március 17-ig, és a turisztikai helyek (például állatkert, vadaspark) látogatása további rendelkezésig tilos.

A betegség rendkívül gyorsan terjed, és jelentős gazdasági károkat okoz. Terjedésében az élőállatok közötti közvetlen érintkezés, állati termékek, ragályfogó tárgyak és személyek játsszák a legnagyobb szerepet. Ritkán, kedvező időjárási feltételek esetén széllel is terjedhet, különösen nagy sertéstelepek közelében.

A ragadós száj- és körömfájás járvány miatt Magyarország elveszítette a nemzetközi mentes státuszát, így exportpiaca jelentősen szűkül. Több ország importkorlátozást vezetett be a Magyarországról származó élőállatokra és termékekre. A Nébih tematikus honlapján folyamatosan frissülő kereskedelmi információk érhetők el.

A Magyarországgal szemben korlátozást bevezető országok közé tartozik az Egyesült Királyság, Izrael, Lengyelország, Mexikó és Oroszország.