A fogyasztás drasztikus visszaesése, az infláció, a magas anyag- és energiaköltségek, a szakképzett munkaerőhiány, illetve a kedvezőtlen finanszírozási feltételek összességének tudható be az a csődhullám, aminek jelen pillanatban is szemtanúi lehetünk Európa-szerte.
Nyugat-Európában tavaly 21 százalékkal közel 170 ezerre nőtt a vállalati csődök száma, amely arány jelentősen meghaladja a koronajárvány előtti szinteket - írja az Economx a Creditreform hitelezővédelmi szervezet kimutatásaira hivatkozva.
Jellemzően a kereskedelmet, ezen belül leginkább a vendéglátást és a turizmust érintette legsúlyosabban a válság. Ezekben a szegmensekben 25 százalékkal emelkedett a csődöt jelentő cégek száma.
A Creditreform 2024 első negyedéves mérései azt mutatják, hogy a vizsgált országokban, mint Ausztriában, Franciaországban, Olaszországban, Nagy-Britanniában sokszor akár duplájára is nőtt a csődközelbe került vállalkozások száma. E tendenciákban lényegi szerepet játszik Európa legnagyobb gazdasága, a német gazdaság alulteljesítése.
A német gazdaság rántja magával az európai többséget
„A német gazdasági motor poroszkál és magával rántja Nyugat-Európát, amely 2016 óta nem látott csődhullám közepén van” – fogalmazott a Creditreform szakértője, Patrik-Ludwig Hantzsch.
A német ipari hanyatlás például olyan országok szállítóiparát, mint Lengyelország, Spanyolország és Ausztria, különösen rosszul érinti.
Ausztriában pillanatnyilag 31 vállalati csődöt regisztrálnak munkanaponként. A Creditreform 46,6 százalékos növekedést mért az idei első negyedévben. 89,8 százalékkal Bécs áll az élen, 76,2 százalékkal a második Burgenland a felmérés szerint. A számítások azt mutatják, a 7500 cégcsődöt is meghaladhatja az a csődcunami, ami az osztrákoknál tombol.
A régióban élen jár Magyarország
Kritikus a helyzet Közép- és Kelet-Európában is. A térségben 7,9 százalékkal 64 800-ra nőtt a csődesetek száma. Itthon a fizetésképtelenné válás már 2022-ben is kiugró volt, de tavaly, 2023-ban Magyarországon már nem kevesebb, mint 47 600 csődeljárás zajlott le. Hazánk mellett Észtországnak, Szlovákiának és Szerbiának is meg kell küzdenie a nem kívánt növekedési mutatókkal a főbb gazdasági ágazatokban.