Forradalmian új megoldással és mobil módon gyűjti be, regisztrálja, majd dolgozza fel a visszagyűjtő automaták nélküli kézi átvevőhelyeken a visszaváltott fémdobozokat, PET-palackokat és üvegeket a Returmatic Solutions Zrt., a MOHU-val való együttműködés keretében. Igaz, ebből egyelőre csak 83 darab készült el.

Az idei évben, július 1-jétől megváltozott a hulladékgazdálkodást meghatározó jogi szabályozás hazánkban. A magyar Returmatic Solution Zrt. egy Európában is egyedülálló megoldást fejlesztett ki. Az új rendszerben a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. égisze alatt zajlik a visszaváltható ital- csomagolóanyagok teljes begyűjtése, feldolgozása és újrahasznosítása. Magyarországon 2024. január 1-től minden úgynevezett egyutas felhasználású, visszaváltási díjas – tehát, külön logóval ellátott – üveg, PET-palack vagy aludoboz visszaváltási ára, egységesen 50 forint lesz.
A 400 m² alapterületűnél nagyobb áruházakban a MOHU Zrt. az italok csomagolását visszaváltó automatákat helyez el, ahová a felhasználók viszonylag könnyen eljuttathatják az összegyűjtött hulladékot. Ezt a lehetőséget kérhetik a 200 m² és 400 m² közötti alapterületű boltok is. A kisebb egységeknél azonban nem éri meg automata berendezéseket elhelyezni.

Helyszíni feldolgozás mobil berendezéssel
Vida Péter, a Returmatic Zrt. ügyvezetője elmondta, hogy társaságuk és az általuk kifejlesztett mobil fém-, műanyag-, és üvegvisszaváltó, valamint feldolgozó berendezéssel azokat a kisebb élelmiszerüzleteket és más szolgáltatókat – benzinkutakat, dohányboltokat és egyéb kereskedelmi egységeket – szeretné támogatni, ahol manuális hulladékgyűjtés lesz.
Fejlesztésük – ami leegyszerűsítve egy áttervezett teherautó és többfrakciós visszaváltó automaták kombinációja – lehetővé teszi, hogy akár a legkisebb falvakba is eljussanak a járműveikkel és begyűjtsék az újrahasznosítható csomagolásokat. A boltok által visszaváltott üveget, műanyagpalackot és fémdobozt a mobil gépek már a helyszínen azonosítják, leszámolják, tömörítik azokat, majd egy fejlett számítógépes rendszernek köszönhetően a kereskedőnek szinte azonnal utalja is a MOHU az átadott mennyiség visszaváltási díját.
Vida Péter beszélt arról is, hogy az volt a fő kihívás, hogy egy áruházban működőképes technológiát telepítsenek egy olyan járműbe, ami részt vesz a közúti forgalomban, és kisebb településeken is tud közlekedni. Az üzlethez megérkezve pedig mindenféle beállítás nélkül képes legyen átvenni a palackokat, akár ötször, tízszer nagyobb terheléssel működve, mint egy normál telepített automata.
„A mi automatáink egy év alatt nagyjából négymillió palackot lesznek képesek visszavenni. Ez egy óriási szám, egy normál automatáé évente 500 ezer körül van” – magyarázta.
Dr. Duma László, a Minden Doboz Visszajár képviselője kifejtette, hogy az általuk kidolgozott technológia azért egyedülálló, mert azonnal, a helyszínen elkezdik feldolgozni az átvett csomagolóanyagokat: összetörik az üveget, préselik a dobozokat, így kevesebb helyet foglalnak, és a szállításuk is takarékosabb. Egy jármű 14 ezer palackot tud egyszerre szállítani, ami nagyjából a duplája a tömörítés nélküli mennyiségnek.
Magyar fejlesztésről van szó, egyelőre 83 ilyen berendezés készült, ezt a mennyiséget tervezik növelni.

Kézi visszaváltás a kisebb boltokban
Nemzetközi viszonylatban az a megoldás általában a kézi visszaváltásnál, hogy épen kell gyűjtenie a kézi visszaváltó pontoknak a palackokat a fogyasztóktól, ezért kimegy a logisztikai partner, épen elszállítja a palackokat egy számlálóközpontba, megszámlálják, és az adott kisbolttól elhozott darabra vetítve visszautalják neki két-három héttel a fogyasztók számára megelőlegezett visszaváltási díjat.
„A MOHU számára rendelkezésre álló rövid felkészülési idő miatt nem jöhetett szóba a nemzetközi gyakorlatban alkalmazott számláló központok kialakítása. Az ezt kiváltó előre mutató megoldás kialakításában és várhatóan 2024 tavaszán induló működtetésében az italospalack begyűjtésben már számos innovatív megoldással bizonyító Returpack/Returmatic lett a MOHU partnere. A palackok helyben való számlálása és környezeti szempontból előnyösebb tömörített szállítása mellett része a szolgáltatásnak a Magyarországon elsőként bevezetett azonnali bankszámlára utalás is, ami reményeink szerint a visszaváltási pont hálózathoz önként csatlakozók elégedettségét váltja majd ki, és hozzájárul a visszaváltási pontok számának gyarapodásához” – fogalmazott Szabó Szilvia, a MOHU Gyártói Felelősségi Rendszerek vezetője.
Hangsúlyozta, hogy az eddigi visszaváltás önkéntes volt, de 2024. január 1-jével indul a kötelező visszaváltási rendszer. Ez azt jelenti, hogy minden 0,1 és 3 liter közötti italcsomagolás, aminek a csomagolási anyaga fém, üveg, vagy műanyag, kötelezően visszaváltási díjasnak kell lennie. A gyártóknak a címkén ezt egyértelműen jelölniük kell, a fogyasztó pedig az 50 forintos visszaváltási díjat minden egyes palack után megfizeti. Ha visszaviszi ezeket a visszaváltó pontokra, akkor ezt az összeget vissza is kaphatja.
„Január 1-jével 2000 automatával indítunk, de ezt még a következő egy-másfél évben 4-5000 darabra szeretnénk növelni. Ezzel lehet majd a visszaváltás 85-90%-át begyűjteni. A másik 10-15% is nagyon fontos, itt lesz szerepük a kézi visszaváltó pontoknak. Azokban az üzletekben, ahol nem férnek el az automaták, vagy kisebb a forgalom, de szeretnék ezt a plusz szolgáltatást megadni a vásárlóknak, ők önkéntesen csatlakozhatnak kézi visszaváltó pontként” – közölte.
A kisebb boltok egy telefonos applikációt kapnak segítségül, ami a termék felismerését, azonosítását végzi.

Nagy a bizonytalanság
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a kézi visszaváltó pontok számát nézve még nagy a bizonytalanság. Vélhetően a kisboltok akkor kapnak kedvet a csatlakozáshoz, amikor azt látják, hogy a fogyasztók vinnék vissza a palackokat, és helyben le is vásárolnák a visszaváltási összeget.
Hangsúlyozták, hogy a kisboltoknak a csatlakozás nem jár plusz kötelezettséggel. Aláírják a szerződést, és amikor összegyűlik náluk a megfelelő számú palack, akkor kimegy hozzájuk a jármű, elhozzák a palackokat, és megkapják a visszaváltási díj ellenértékét. Szabó Szilvia kijelentette, hogy vélhetően április 1-jén indulhat el ez a rendszer. Akkor számítanak nagyobb érdeklődésre a boltok részéről, amikor a türelmi idő lejárta után már tömegesen lesznek az új palackok a polcokon.
Októberben jelent meg a jogszabály, amely a 400 m2 feletti üzleteket kötelezi a visszaváltó automata használatára. A gyártók 2024. június 30-ig hozhatják forgalomba a régi típusú palackokat. A boltok polcain azonban kint maradhatnak a termékek, csak a gyártók forgalomba hozatali ideje számít.
A HORECA-szektorra is számítanak, de nem nyilvános visszaváltó pontként, hanem a saját működésükben kiürült palackokra kérhetik az elszállítást.
A rendszerrel 3,2 milliárd italos palackot terveznek évente visszagyűjteni.