A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara levélben javasolta a fővárosi és kerületi önkormányzatoknak, hogy a kereskedelmi egységek forgalmának visszaesésével arányosan enyhítsék a kereskedelmi célú ingatlanok bérleti díját a budapesti mikro-, kis- és középvállalkozások részére.

A kamara szerint mielőbbi lépések szükségesek ezen a területen, mivel a koronavírus-járvány negatív hatásainak enyhítése különösen fontos a gazdaság újraindításához.

Nagy Elek, a BKIK elnöke Karácsony Gergely főpolgármesternek és a budapesti kerületi polgármestereknek küldött levelében a budapesti mikro-, kis- és középvállalkozások részére javasol megoldást a kereskedelmi ingatlanok bérleti díjának ésszerű mérsékléséről a járványidőszakban. Eszerint a kereskedelmi egységek bérleti díját a járvány alatti forgalomvisszaesésnek megfelelő mértékben mérsékelnék. A javaslat szerint az idei árbevételt hónapokra bontva a tavalyi év ugyanazon időszakának eredményeivel hasonlítanák össze. Tehát például 30 százalékos árbevétel csökkenés esetén az adott hónapra 30 százalékkal enyhítenék a bérleti díjat. Ezzel a kedvezménnyel a legalább 10 százalékos bevételcsökkenéssel járó hónapokra élhetnének a bérlők. A kedvezmény mértékét a BKIK 90 százalékban maximalizálná.

A BKIK koncepciójának megvalósításával a fővárosi és a kerületi önkormányzatok jelentős mértékben hozzájárulhatnának a területükön működő, jellemzően hazai tulajdonban levő kereskedelmi és lakossági szolgáltatóipari mikro-, kis-, és középvállalkozások túléléséhez, és a válságból való gyors kilábalásukhoz. Tekintettel arra, hogy a Főváros és a kerületi önkormányzatok rendkívül eltérő módon állnak ehhez a kérdéshez, a BKIK javaslata iránytű lehet a részükre. A bérleti díjakból származó önkormányzati bevételek ilyen módon történő elengedése egyértelműen megtérülő vállalkozásfejlesztési beruházásként értelmezhető, amely a foglalkoztatáson, árurendelésen, és egyéb tovagyűrűző hatásokon keresztül jelentős gazdaságélénkítő hatást fejthet ki a fővárosban.